Stránka je zabezpečena pomocí SSL

Jak požádat o zvýšení platu?

 

Předtím než se budeme zabývat touto otázkou bychom si měli říci jaký je vůbec rozdíl mezi platem a mzdou. Protože se nejedná o totéž. Platem se rozumí finanční odměna od zaměstnavatele, kterým je stát, město, obce nebo příspěvková organizace. To znamená, že plat dostávají zaměstnanci státu. Toto ohodnocení je zpravidla nastaveno podle daných tabulek, proto nelze mnohdy usilovat o nějaké zvýšení platu. Mzda je odměna zaměstnancům od soukromých zaměstnavatelů, kteří pracují na základě pracovní smlouvy. V textu budeme pro zjednodušení používat oba výrazy.

Mnoho lidí je se svým zaměstnáním spokojeno, ale tíží je, že je jejich úsilí špatně ohodnoceno. Co s tím dělat? Ještě předtím než začnete přemýšlet o výpovědi se zamyslete. Nebude lepší požádat o zvýšení platu? Pokud jste schopný pracovník, který působí v dané firmě dlouho a bez problémů nemel by to být žádný problém. Nepočítejte s tím, že budete žádat o nárůst mzdy ve zkušební době. To by bylo opravdu hloupé.

jak požádat o zvýšení platu

Analýza

Toto slovo je velmi důležité. Jde o to, aby jste si zjistili jak vysoká mzda je ve vašem odvětví a na vaší pozici. Někteří zaměstnanci žádají o zvýšení mzdy, ale přitom je jejich odměna nadprůměrná.

Vhodný čas

Velmi důležitým faktorem je kdy se rozhodnete nadřízeného požádat o vyšší finanční ohodnocení. Vyberte si vhodné období. Nikoli, když víte, že se aktuálně snižovali stavy. Pokud jste už rozhodnuti, že vyrazíte za šéfem, ale uvidíte ho, že je naštvaný a nemá svůj den tak to asi taky nebude vhodná příležitost. Daří se nyní společnosti ve které pracujete? Ano! Výborně nyní je splněn první krok. Dále se zaměřte na své výsledky. Jste produktivní? V mnoha ohledech lepší než ostatní? Další důvod proč požádat o zvýšení platu.

V klidu se připravte

Je důležité, aby jste ke svému nadřízenému přistupovali na rovinu s klidnou hlavou a sebevědomě. Je nutné, aby jste si připravili jasné důvody proč o to usilujete. Jako důvod určitě neuvádějte, že si potřebujete koupit novou televizi nebo, že musíte nutně zaplatit půjčku. Buďte struční a výstižní. Nesnažte se nic lámat přes koleno. Mějte stále respekt a nebuďte drzí nebo přijdete o práci úplně.

Poraďte se

Předpokládáme, že nejste jediní, kdo pracuje na stejné pozici. Poraďte se s někým, kdo si už o zvýšení požádal a nebo s tím má nějaké zkušenosti. Nesnažte se o úplatky, které by šéfa mohli přivést do rozpaků.

Vyjednávání

Připravte se na to, že zaměstnavatel nemusí přistoupit na vaše požadavky, ale navrhne vám nějaký kompromis. V tomto případě je rozhodnutí na vás a na situaci kterou nyní prožíváte. Berte v úvahu, že by vám například vedoucí směny i chtěl zvýšit mzdu, ale nyní to opravdu nemůže udělat nebo pouze o pár procent.

Odmítnutí

Je zde samozřejmě možnost, že budete odmítnuti. Snažte se zachovat klidnou hlavu a požádat o kompenzaci později.

Úspěch

Pokud se vám podařilo, aby nadřízený přistoupil na vaše požadavky tak vám gratulujeme!

Máte nečekané finanční potíže? Můžete si zažádat o půjčku před výplatou.

Autor článku

 
 
Autor článku: Pavel Štich

Pavel Štich

Finance jsou moje hobby. Moc rád sepisuji a zveřejňuji články z bankovního i nebankovního sektoru. Koncem roku 2018 jsem úspěšně složil odborné zkoušky pro poskytování a zprostředkování spotřebitelského úvěru jiného než na bydlení. Více zde

 

Máte zájem o půjčku?

 
 

INTERSTORE CAPITAL s.r.o. IČO: 05459745;

sídlem Praha 1, Staré Město, Rybná 716/24, PSČ 110 00, SZ: C 263986 vedená

u Městského soudu v Praze

© 2019 Creditka.cz

Facebook
 
YouTube
 
Google+
 
 
 
 
Tato stránka je zabezpečena pomocí SSL

Společnost INTERSTORE CAPITAL s.r.o. není zprostředkovatelem ani poskytovatelem půjčky, nýbrž pouze správcem reklamních kampaní a správcem této domény. Společnost INTERSTORE CAPITAL s.r.o. je vázaným zástupcem firmy VOLSOR s.r.o., IČO: 013 85 011; DIČ: CZ01385011 sídlem Praha 1, Staré Město, Na Příkopě 392/9, PSČ 110 00 zapsaná v obchodním rejstříku, vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 201387 Tyto Internetové stránky jsou napojeny na automatizovaný systém Volsor na vyhledávání finančních služeb, a to konkrétně půjček, zápůjček, úvěrů nebo jiných obdobných finančních služeb (dále též jen Systém). Systém pouze zpracovává žádosti zájemců o finanční služby třetích osob – úvěrových společností. Systém samostatně neposkytuje žádné finanční služby, pouze spojuje zájemce o finanční služby s úvěrovými společnostmi.

 

Copyright © 2015 - 2019 Creditka.cz. *Informace uvedené na těchto stránkách jsou pouze orientační a nemusí být aktuální. Podmínky se liší podle vybrané úvěrové společnosti.