Stránka je zabezpečena pomocí SSL

Máte obavy z exekutora? Co vám nemůže zabavit

 

Kdo nesplácí své dluhy se může dostat do velkých potíží. Zpočátku ho budou kontaktovat pouze věřitelé a vyzývat jej k uhrazení dlužné částky. Posléze bývá dluh předán inkasní agentuře, pokud ani ta není úspěšná je záležitost předána soudu a v krajním případě dojde i na exekuci.

Nutně to nemusí znamenat, že vám ihned na dveře zazvoní nepříjemný úředník. Exekuce bývá spojena s blokací bankovního účtu a strhávání části platu. Občas dochází i k zabavení nemovitého a movitého majetku. Na co mohou exekutoři nalepit žlutou nálepku a čeho se nesmí ani dotknout? Jak se k takovým lidem chovat a jak poznat, že jde skutečně o pravého exekutora?

Jak poznám skutečného exekutora?

Poměrně často se stává, že některé společnosti vysílají své zástupce, kteří se jen za exekutory vydávají. Poté se snaží dlužníka zastrašit a donutit ho, aby přistoupil na velmi nevýhodné dohody. Jak tedy takového úředníka poznat?

Vyžádejte si předložení:

 • občanského průkazu
 • služebního průkazu
 • usnesení soudu o nařízení exekuce - daná osoba musí být pověřena vedením exekuce
 • exekuční příkaz

Za předpokladu, že nebude nějaký z těchto dokumentů předložen nemůže být provedena exekuce. Za předpokladu, že se údajný exekutor bude vymlouvat, že něco ze zmíněných náležitostí zapomněl stále trvejte na svém.

 • povinností exekutora je celý proces nahrát a na tuto skutečnost vás předem upozornit

Jak se k exekutorovi chovat?

Nikdy nezapomínejte na to, že jde o úřední osobu. Ve výkonu jeho práce mu nesmíte nikterak bránit nebo ho dokonce napadat. Pokud byste tak učinili mohla by být celá záležitost vyhodnocena jako napadení úřední osoby a ve výsledku byste si jen uškodili. 

Zároveň jej kontrolujte, může se stát, že osoba ve vašem bytě či domě něco poškodí, proto neopomeňte vzniklou situaci zdokumentovat.

Nehrajte mrtvého brouka

Pokud si myslíte, že se vyhnete této nepříjemnosti, když nebudete otvírat dveře nebo se zdržovat jinde jste na omylu. Za pomocí Policie České republiky nebo zámečníka se vykonavatel může dostat do bytu i bez vaší přítomnosti a ve výsledku budete nuceni uhradit i vzniklé náklady.

Co mi exekutor nemůže zabavit?

 • Oblečení, které běžně užíváte, ale pokud máte plnou skříň může se stát, že některé dražší kousky budou exekutorem označeny
 • Nutné vybavení domácnosti jako je kuchyňská linka, myčka, lednice, sporák nebo pračka. Naopak může zabavit herní konzoli, kávovar, mikrovlnou troubu, topinkovač nebo televizor
 • Dvojnásobek životního minima 
 • Osobní věci jako je například snubní prsten nebo fotografie
 • Věci potřebné ke studiu nebo k vykonávání zaměstnání, tím máme na mysli učebnice, flash disky s daty, pracovní počítač nebo užitkový automobil
 • Léky a zdravotní pomůcky
 • Běžné dětské hračky jsou rovněž vyjmuty z toho, co vám může exekutor zabavit
 • Náboženská literatura 
 • Písemnosti a dokumenty
 • Domácí mazlíčci - psi, kočky, andulky, morčata atd. To se pochopitelně nevztahuje na hospodářská zvířata

Dlužník pochopitelně nemusí bydlet sám, tudíž poměrně často dochází k zabavení věcí, které jsou jeho spolubydlícího či přítele nebo přítelkyně. Jak se v takových situacích bránit?

 1. Pokud člověk, kterému věc patří může ihned na místě dokázat, že daná věc nepatří dlužníkovi, nejlépe za pomocí faktury nebo záručního listu. Je důležité, aby zde figurovalo jeho jméno.
 2. Existuje 30 denní lhůta, kdy může vlastník daného předmětu podat návrh exekutorovi na vyškrtnutí věci ze soupisu, samozřejmě musí prokázat, že věc nepatří dlužníkovi.
 3. Poslední možností je tzv. vylučovací (excindační) žaloba

Autor článku

 
 
Autor článku: Pavel Štich

Pavel Štich

Finance jsou moje hobby. Moc rád sepisuji a zveřejňuji články z bankovního i nebankovního sektoru. Koncem roku 2018 jsem úspěšně složil odborné zkoušky pro poskytování a zprostředkování spotřebitelského úvěru jiného než na bydlení. Více zde

 

Máte zájem o půjčku?

 
 

INTERSTORE CAPITAL s.r.o. IČO: 05459745;

sídlem Praha 1, Staré Město, Rybná 716/24, PSČ 110 00, SZ: C 263986 vedená

u Městského soudu v Praze

 

© 2019 Creditka.cz

 
Facebook
 
YouTube
 
Google+
 
 
Tato stránka je zabezpečena pomocí SSL

Společnost INTERSTORE CAPITAL s.r.o. není zprostředkovatelem ani poskytovatelem půjčky, nýbrž pouze správcem reklamních kampaní a správcem této domény. Společnost INTERSTORE CAPITAL s.r.o. je vázaným zástupcem firmy VOLSOR s.r.o., IČO: 013 85 011; DIČ: CZ01385011 sídlem Praha 1, Staré Město, Na Příkopě 392/9, PSČ 110 00 zapsaná v obchodním rejstříku, vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 201387 Tyto Internetové stránky jsou napojeny na automatizovaný systém Volsor na vyhledávání finančních služeb, a to konkrétně půjček, zápůjček, úvěrů nebo jiných obdobných finančních služeb (dále též jen Systém). Systém pouze zpracovává žádosti zájemců o finanční služby třetích osob – úvěrových společností. Systém samostatně neposkytuje žádné finanční služby, pouze spojuje zájemce o finanční služby s úvěrovými společnostmi.

 

Copyright © 2015 - 2019 Creditka.cz. *Informace uvedené na těchto stránkách jsou pouze orientační a nemusí být aktuální. Podmínky se liší podle vybrané úvěrové společnosti.